Čaj Ibišek květ - karkade
Kód: BD 73Související produkty
Detailní popis produktu
Čaj Ibišek květ - karkade
-
možná vás to překvapí, ale ibišek je přítomen v mnoha ovocných čajích - je tou složkou, která čajům dodává jejich načervenalou barvu. Ibiškový čaj je specificky kyselý, pro svou mírně sladkou a zároveň nakyslou chuť připomíná brusinky. Je vytvořen ze sušených květů, listů a kalichů, z nichž se po odkvětu vytváří tobolky obsahující semena této rostliny.
-
ibiškový čaj je bohatým zdrojem minerálů, vitamínů a látek, které jsou obecně velmi prospěšné pro zdraví člověka. Obsahuje velké množství vitamínu C, dále vitamíny B, jakými jsou niacin nebo kyselina folinová. Co se týče minerálů, lze jich jmenovat hned několik pro zdraví člověka nezbytných: vápník, hořčík, sodík, zinek, železo, fosfor, draslík... Tento krátký výpočet blahodárných látek napovídá, že pravidelné pití tohoto chutného čaje bude mít mnohé příznivé účinky na celkové fungování našeho organismu.
-
z květů odrůdy ibišku Hibiscus sabdariffa připravují mnohé národy světa osvěžující nápoj Karkade, který se pije teplý nebo chlazený. V Thajsku lidé čaj z ibišku pijí pro podporu normální funkcie střevního traktu a normální činnosti cevní soustavy (tzv. těžké nohy). V Egyptě zase využívají jeho pozitivní vlastnosti pro tonizaci těla, mysli a celkovému osvěžení těla. Tyto pozitivní účinky ibiškového čaje prokázaly také četné vědecké studie. Nápoj z ibišku (karkade) je antioxidantem s pozitivními účinky na přirozenou obranychopnost - imunitní systém. Čaj z ibišku také ulevuje při nadměrném pocení, podporuje vylučování vody z organizmu, kontrolu tělesné hmotnosti a hubnutí.
-
jaké účinné látky čaj obsahuje: fytosteroly, flavonoidy, třísloviny, kyseliny (citrónová, jablečná a vinná), vitamin C (vysoký obsah), vlákninu, minerální látky
-
širokospektrální účinek: tak širokospektrální účinek, jaký tento čaj má, vám může připomínat medicíny a všeléky různých šarlatánů. Tento bohatý seznam účinků je však výsledkem síly přírody, prověřený bylinkářskými zkušenostmi a doložený řadou vědeckých studií.
-
ibišek možná chutná trošku trpce, ale sladké jsou jeho zdravotní benefity:
- podporuje imunitní systém a obranyschopnost těla
- přítomné antokyany mají preventivní / protirakovinné účinky
- používá se při léčbě kardiovaskulárních nemocí - udržuje zdravé cévy a srdce
- dodává energii, povzbuzuje tělo a mysl, má antidepresivní účinky, působí pozitivně na nervový systém
- pročišťuje cévy
- snižuje vysoký krevní tlak
- pomáhá při onemocnění jater, chrání je před volnými radikály
- odbourává obtíže s bolestivou menstruací
- prospívá ženám v menopauze
- zabraňuje nežádoucímu ukládání cholesterolu
- snižuje hladinu tuků v krvi
- používá se při bolestech hrdla (angíně)
- působí diureticky (močopudné účinky) - pročišťuje močové cesty a zdravé fungování ledvin
- podporuje detoxikaci
- má antiseptické účinky
- podporuje trávení a vylučování žluči
- zvyšuje chuť k jídlu
- odstraňuje účinně zácpu a nechutenství
- odstraňuje plynatost
- slouží jako prevence a zmírnění kardiovaskulárních onemocnění
- snižuje denní i noční pocení
- pomáhá redukovat nadváhu - je součástí mnoha přípravků určených na hubnutí
- stimuluje paměť
- působí proti zánětům a bakteriálním nákazám
- pomáhá vyrovnat se s depresivními stavy, mírní stavy úzkosti a smutku a celkově povzbuzuje mysl
- účinně a rychle hasí pocit žízně
- zlepšuje zažívání
- zpomaluje předčasné projevy stárnutí
- ibišek je bezesporu zdraví prospěšný, lidé s nízkým tlakem, těhotné a kojící ženy by však měly jeho užívání konzultovat s lékařem
Jak připravit ibiškový čaj
-
nálev a chuť čaje: ibišek dává krásný červený až rudý nálev. Jeho vůně je silná a aromatická, chuť nakyslá.ochutnejte ho jako horký nápoj, ale nezapomeňte ani na ledovou variantu. V obou případech má vynikající chuť a vlastnosti.
-
příprava: 1 polévková lžíce stačí až na 1 litr čaje. Zalijte vodou o teplotě 80-100°C a nechte 8-10 minut louhovat
-
vhodný pro pití během celého dne - pro optimální účinek je vhodné pít čaj 3x denně
složení: 100% Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa L.) - sušený květ
balení: průhledný, celofánový sáček
skladování: skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě do 25°C, pečlivě uzavřený
Povídání o ibišku
Pokud jste už někdy strávili dovolenou v Egyptě, Maroku nebo v Tunisku, případně na ostrově Djerba, nejspíš jste tam ochutnali ibiškový čaj neboli karkadé. Má červenou barvu, je velmi chutný, ochlazuje organismus v parném létě a co je nejdůležitější: významně prospívá zdraví. Naservírují vám ho v restauraci i v kavárně, seženete ho v supermarketu i na tržnici v balené i sypané formě, která je nejlepší. Pojďme se o něm dozvědět něco více!
Rostlina se jmenuje podle bájného ptáka
Ibiškový čaj je jenom jeden, to se však nedá říct o ibišku jako takovém. Ibišek neboli Hibiscus je rod vyšších dvouděložných rostlin a zahrnuje více než 200 druhů. Jedná se o dřeviny i byliny s nápadnými květy, rozšířené v tropech a subtropech celého světa. Některé druhy známe jako okrasné rostliny, jiné jsou využívány například v textilním průmyslu či truhlářství.
Indická ajurvéda ibišek kombinuje se santalovým dřevem, mimózou a dalšími bylinami a vyrábí z něj pleťový i tělový regenerační olej Khadi. Mimochodem – ibišek byl pojmenován byl podle bájného ptáka ibise, jenž je převtělením Thovta, v Egyptě hodně uznávaného boha (nejdřív Měsíce, posléze písma, moudrosti a dokonce i magie). Tuto rostlinu si totiž značně oblíbili dávní faraoni.
Pojďme se soustředit na ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa), který pochází z Afriky, ale pěstuje se i v Asii, Jižní Americe a jižní Evropě. Je charakteristický dužnatými červenými kalichy, v době plodnosti masitými. Mají kyselou chuť a jsou využívány jako pochutina, potravina i léčivo. Vyrábějí se z nich různé druhy nápojů, marmelády, želé, sirupy i potravinářské barvivo. Listy se v některých zemích konzumují ve formě salátů. Z jasně červené dužnaté části kalichu a květních lístků se připravuje již zmíněný ibiškový čaj. V tropických oblastech se ibiškový čaj konzumuje z důvodu doplnění tekutin v horkém počasí. Jeho působení je okamžité, proniká až do svrchních vrstev kůže a přináší rychlé ochlazení organismu.
Barvivo obsažené v květech ibišku je výrazným antioxidantem. Zvyšuje pružnost cév a tím i zabraňuje tvorbě červených žilek po těle i v obličeji. Pomáhá při hemoroidech, bolestivé menstruaci i krvácení z nosu a dásní. Zabraňuje snadné tvorbě modřin.
Ibišek a imunita
Složení ibišku pozitivně stimuluje lidskou imunitu. Pravidelná konzumace ibiškového čaje má proto v mnoha zemích i dobrý smysl v tom, že ibišek nahrazuje méně rozvinutou lékařskou péči. Lidé jsou díky ibiškovému čaji zdravější. Některé státy dokonce doporučují pití ibiškového čaje nemocným s HIV. Tato terapie sice nenahradí speciální léky, ale určitě může pomoci povzbudit oslabený imunitní systém.
Ibišek má schopnost snižovat krevní tlak.
Tato schopnost byla prokázána i studiemi. Vysoký krevní tlak je pro srdce zátěží a může vést k srdečním onemocněním. V Egyptě tlak snižují právě ibiškem. Některé moderní studie dávají této teorii za pravdu. V jedné z nich bylo například prokázáno, že lidem, kterým se po dobu šesti týdnů podával ibišek, se v porovnání s kontrolní skupinou (užívající placebo) výrazně snížil systolický tlak.
Také metaanalýza pěti předchozích studií z roku 2015 prokázala, že ibiškový čaj měl výrazně snižující vliv jak na systolický, tak na diastolický tlak.
Dále se přišlo na protirakovinné účinky ibišku. V této souvislosti se hovoří většinou o nádorovém bujení v mozku či o kožních nádorech. Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C, ale má i další antioxidační složky. Obsahuje dokonce sloučeniny, které působí protizánětlivě.
Ibišek a paměť a nadváha
Květy ibišku obsahují látky, které ovlivňují cholesterol a tím pádem omezují ukládání tuku v tepnách. To má za následek lepší průchodnost tepen a cév a snižuje se tak riziko infarktů a mrtvic. Díky lepšímu prokrvení mozku se též stimuluje naše paměť. Lepší hospodaření s cholesterolem také pomáhá snížit nadváhu.
Ibišek snižuje cholesterol
V Thajsku se čaj z květu ibišku používá ke snížení cholesterolu a očividně ne bezdůvodně. Při studii s účastníky trpícími cukrovkou podávali vědci lidem buď ibiškový čaj nebo čaj černý. Po měsíci se výsledky vyhodnotily a zjistilo se, že u skupiny, která pila ibiškový čaj, došlo ke zvýšení „dobrého“ HDL cholesterolu a ke snížení „špatného“ LDL cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridů.
Dobré výsledky ukázaly také testy s denním užíváním 100 mg ibiškového výtažku u pacientů s metabolickým syndromem. Ovšem další studie přinesly závěry, které přínos ibišku pro snížení špatného cholesterolu zpochybňují. A tak zbývá prozkoumat, zda se dobré ukazatele neomezují pouze na osoby trpící konkrétními nemocemi jako cukrovka a metabolický syndrom.
Ibišek může předcházet rakovině
Ibišek je bohatý na antioxidanty, které dokáží zatočit s volnými radikály, jejichž nahromadění v těle vede k poškozování buněk a k řadě chorob včetně různých druhů rakovin. Vědci z Tchaj-wanu zjistili, že se v ibišku vyskytují polyfenoly, které jsou schopné zaútočit na rakovinné buňky v mozku a kůži a neutralizovat je. Testy ve zkumavkách ukázaly, že silný extrakt z ibišku dokáže zbrzdit růst rakovinových buněk v plasmě a dutině ústní a zabránit šíření rakovinných buněk v prostatě. Nesmíme však zapomínat, že podle legislativy je výsledky třeba ověřit studiemi na lidech.
Ibišek může posílit játra
Jak píše server Healthline, při jedné studii s osobami trpícími nadváhou, kteří dvanáct týdnů užívali výtažek z ibišku, se zjistilo, že se jim zlepšila steatóza jater. U tohoto onemocnění jde o hromadění tuku v játrech, což může vést i k jejich selhání. Ibišek dokázal hromadění tuku v játrech zpomalit.
Další působení
Ibišek se hodí i pro diabetiky, protože stimuluje sekreci inzulinu. Pro diabetiky, kteří ibišek nemají rádi, můžeme ještě doporučit nápoj připravený podle článku zde. Ibišek ale pomáhá i ledvinám, ulevuje oční sítnici i nervům. Působí močopudně. Čaj je vhodný i pro žlučníkáře a pro osoby s nemocnými játry.
Ke všem výzkumům je třeba doplnit, že vědci zpravidla zkoumají pouze účinnou látku, v tomto případě výtažek z ibišku, a ne ibiškový čaj. Ale ať už tak či tak, jedno je jisté – ibišek opravdu prospívá našemu zdraví.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář